Wystawa "Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Twórców"

Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68, 2 - 30 sierpnia 2016 r.
Wernisaż wystawy - wtorek, 2 sierpnia 2016 r., godz. 17:00

 

Galeria Bałucka, 5 - 28 sierpnia 2016 r.
Wernisaż wystawy - piątek, 5 sierpnia 2016 r., godz. 17:00

 

Wystawa "Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców "/1 lipca – 31 lipca, 2015/Galeria Urządu Miasta w Łodzi

artykuł: http://lodz.tvp.pl/20011013/drugi-niezalezny-salon-lodzkich-mlodych-tworcow

Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców to kolejna edycja przedsięwzięcia, mającego na celu promocję artystów-plastyków, budujących swoją drogę̨ w świecie sztuki, związanych z Łodzią zarówno poprzez uczelnię, którą ukończyli, jak i miejsce aktywności artystycznej. Przychylne opinie i duże zainteresowanie poprzednią edycją spowodowało, że tym razem podjęliśmy współpracę z dwoma ośrodkami kultury – Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Galerią Urzędu Miasta Łodzi, co przyczyniło się nie tylko do zwiększenia przestrzeni wystawienniczej, ale również do liczniejszego uczestnictwa artystów. Ponadto równoległość wystaw zapewnia, że w obu placówkach kulturalnych pojawią się̨ różne prace tych samych artystów. Duże zainteresowanie drugą edycją Salonu ze strony artystów spowodowało konieczność dokonania selekcji zgłoszonych prac. Spośród dzieł autorstwa ponad 50 twórców komisja w składzie: Rektor ASP prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, prezes zarządu firmy Rynek Sztuki dr Wojciech Niewiarowski i kolekcjoner sztuki oraz wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego „ELart” Andrzej Król wybrała te, które będzie można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i Galerii Urzędu Miasta Łodzi. Na obu wystawach prezentujemy blisko 200 dzieł, których charakter doskonale reprezentuje niezwykłe zróżnicowanie łódzkiego środowiska artystycznego. Począwszy od hiperrealistycznych martwych natur, przez pop-artowskie, surrealistyczne i ekspresyjne akty, sceny rodzajowe oraz weduty, aż po geometryczne abstrakcje i sztukę informel. Na wystawie dominuje malarstwo, cieszy nas jednak, że możemy również zaprezentować prace graficzne - sitodruki, akwaforty, linoryty i monotypie oraz tkaninę, rzeźby i obiekty designerskie. Większość artystów prezentujących prace na wystawie jest znana kolekcjonerom i miłośnikom sztuki z całej Polski, jako że od lat współpracuje z galerią Rynek Sztuki, ale pojawiły się też nowe osoby – „świeżo upieczeni” absolwenci, których twórczość zostanie natychmiast dostrzeżona, a ich dzieła zaczną wkrótce zapełniać ściany amatorów tzw. młodej sztuki. 
Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców to jedyna taka inicjatywa w naszym kraju, która pozwala młodym plastykom na zaprezentowanie najnowszych prac w szerokiej konfrontacji z innymi artystami tego samego regionu. Dotychczas mogliśmy śledzić dokonania studentów łódzkiej ASP podczas trwania konkursu Strzemińskiego lub oglądając wystawy „Najlepsze dyplomy”. Salon stanowi kontynuację idei promowania łódzkich twórców, a współpraca z galerią Rynek Sztuki umożliwia im dotarcie do grupy odbiorców, zwłaszcza kolekcjonerów, jednocześnie dając możliwość utrzymywania się z pracy w swoim zawodzie.

Wystawa "Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców "/14 maja – 6 września, 2015/Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

artykuł: http://www.e-kalejdoskop.pl/salon-mlodych-zdolnych.aspx     

Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców to wystawa prac zdolnych lokalnych artystów. Tym razem odbywa się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (do 6 IX) i Galerii 87 Urzędu Miasta Łodzi (1-31 VII). W obu placówkach pojawią się różne prace tych samych artystów. Pierwsza edycja imprezy, organizowanej przez Stowarzyszenie Artystyczne „EL art” we współpracy z łódzką galerią Rynek Sztuki, odbyła się w ubiegłym roku i została dobrze odebrana przez łodzian. Teraz zmieniły się miejsca prezentacji, ale przyjemność obcowania z młoda sztuką pozostała ta sama.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa możemy oglądać ok. 130 prac (w galerii UMŁ znajdzie się ich ok. 50) 37 twórców z Łodzi i regionu - absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uderza różnorodność stylistyk i tematów – oraz zaskakująco dalekie odejście młodych artystów od tradycji ich macierzystej uczelni. Nawiązań do konstruktywizmu jest tu naprawdę mało (wspomnę o kontemplacyjnych, eleganckich linorytach Magdaleny Kacperskiej). Przeważają dzieła przedstawiające. Większość jest ciekawa, ale wymienię te, które uważam za najlepsze. 
Karolinie Matyjaszkowicz właściwie nie ma już co wspominać – wszyscy zainteresowani młodą łódzką sztuką powinni kojarzyć to nazwisko (jeśli nie kojarzą, należy szybko nadrobić zaległości). Niezwykła twórczość rodem z ludowych podań.
Magdalena Połacik także ma już wielbicieli – i słusznie. Jej styl, podobnie jak Karoliny Matyjaszkowicz, jest rozpoznawalny z daleka (specyficznie kadrowane nieco groteskowe postaci półnagich kobiet w różnych sytuacjach).
Oskar Gorzkiewicz (znakomite, bardzo precyzyjne czarno-białe akwaforty z motywem miasta) iJonasz Koperkiewicz (grafiki, obrazy i malowane stoliki z charakterystycznym motywem zwierząt) zyskali już sławę dzięki udziałowi w kolejnych Konkursach im. Strzemińskiego dla studentów ASP – ich prace wyróżniały się i zdobyły sporo nagród. Indywidualne wystawy obu artystów można w czerwcu oglądać w Galerii Rynku Sztuki (ul. Wschodnia 69 - parter). Jonasza Koperkiewicza w dniach 1-12 czerwca, Oskara Gorzkiewicza w dniach 15-26 czerwca.
Moim zdaniem jeszcze za mało mówi się o Paulinie Zalewskiej, której obrazy zwracały uwagę już na poprzednim Salonie. Te, które prezentuje teraz, są jeszcze lepsze. Łączenie fragmentów czarno-białych i wielobarwnych daje efekt podkolorowanego starego zdjęcia. Wspaniałe są malowane przez Zalewską młode kobiety. Świetny warsztat (proszę zwrócić uwagę choćby na sposób namalowania spódnicy dziewczyny na obrazie „W Urbino”), duży talent!

Wystawa "Filmowe Inspiracje"/8 października – 16 listopada, 2014/Muzeum Kinematografii w Łodzi

 
Miłośnicy kina z radością będą rozpoznawać ujęcia z takich filmów jak Noce i Dnie (Marcin Jaszczak), Kingsajz (Wojciech Piekarski), Dwaj ludzie z szafą (Beata Jarmuż-Socha), Ostatnie Tango w Paryżu (Marta Szarek-Michalak), Powiększenie (Maciej Bohdanowicz), Telma i Louise (Magdalena Połacik), Safety Last! (Paulina Zalewska), Wild Wild West (Iwona Wilkoszewska) czy Pulp Fiction (Roksana Karczewska). Równie ciekawe są ujęcia portretowe znanych aktorów takich jak: Marlene Dietrich (Marcin Jaszczak), Marilyn Monroe (Teodor Durski i Monika Synak) oraz Tadeusza Łomnickiego w roli Pana Wołodyjowskiego (Marcin Jaszczak). 
Część artystów potraktowała narzucony temat swobodniej i tak powstał „Wielki błękit” Roksany Kularskiej-Król (Roxi), „Scena 31, ujęcie 7” Dominika Woźniaka, „Aszik Kerib” Karoliny Matyjaszkowicz. Dużym zainteresowaniem będą się cieszyć awangardowe rzeźby autorstwa Agnieszki Rudnickiej nawiązujące do filmu Planeta małp oraz fotografie Natalii Kalisz, które przedstawiają rektora PWSFTViT i reżysera Mariusza Grzegorzka oraz aktorów: Iwonę Karlicką i Mariusza Ostrowskiego. Wystawie towarzyszy katalog PDF, który dostępny będzie od 8 października w internecie na stronach www.ryneksztuki.eu i www.kinomuzeum.pl. Ważną informacją dla kolekcjonerów sztuki jest fakt, że wszystkie prace przeznaczone są na sprzedaż.

Wystawa "Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców El Art"/15 lipca, 2014/Muzeum Miasta w Łodzi

artykuł: http://www.plasterlodzki.pl/sztuka/malarstwo-grafika/10444-el-art-w-muzeum-miasta-odzi-foto 

Do 7 września w przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi można oglądać zbiorową ekspozycję prezentującą najmłodszych łódzkich twórców - EL art. Wydarzenie swoją główną ideą wpisuje się w akcję promowania i analizy osiągnięć artystów, którzy poprzez swoją pracę wpływają na kreowanie i dynamiczny rozwój artystyczny Łodzi, a co za tym idzie na umacnianie pozycji miasta i regionu na mapie kulturalnej Polski. Na wystawie swoje dzieła zaprezentowali Agnieszka Borkowska, Teodor Durski, Marta Fuks-Frankiewicz, Andrzej Fydrych, Izabela Gałązka, Katarzyna Gołębiowska, Beata Jarmuż-Socha, Marcin Jaszczak, Natalia Anna Kalisz, Marcin Kłys, Joanna Konieczna-Zapart, Urszula Korwin-Kochanowska, Tomasz Kozłowski, Paweł Krzemiński, Aneta Lis-Marcinkiewicz, Karolina Matyjaszkowicz, Wojciech Piekarski, Magdalena Połacik, Aleksandra Richert, Agnieszka Rudnicka, Kamila Stępniak, Magdalena Surmacz, Dominik Woźniak i Paulina Zalewska

Katalog z wystawy: http://ryneksztuki.eu/images/stories/Katalogi/elart-katalog.pdf 

Wystawa "Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców El Art"/16 czerwca - 11 lipca, 2014/Wytwórnia – Łódź

Polecałabym zwrócenie szczególnej uwagi na następujących artystów (kolejność przypadkowa): Magdalena Surmacz, Karolina Matyjaszkowicz, Kamila Stępniak, Paulina Zalewska, Marcin Jaszczak, Beata Jarmuż-Socha, Natalia Kalisz (laureatka nagrody „Kalejdoskopu” w konkursie im. Strzemińskiego i autorka kilku ciekawych kalejdoskopowych okładek), Magdalena Połacik, Aleksandra Richert, Dominik Woźniak. Nie wymieniam tu Teodora Durskiego tylko dlatego, że tego twórcy akurat nie trzeba już promować, jest bowiem znany jako jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia w Łodzi. Magdalena Surmacz (rocznik 1978) jest autorką małych ceramicznych rzeźb z elementami szkliwionymi – przedstawiają nagie kobiety w różnych sytuacjach. Ale najlepsze są wykonane przez nią dekoracyjne obiekty: misa i waza o bardzo ciekawych formach. Karolina Matyjaszkowicz (rocznik 1980) maluje bardzo ciekawe obrazy przypominające nieco malarstwo prymitywne. Inspiruje ją świat z ludowych podań: diabły, anioły, kościotrup, symbole, metafory. W hiperrealistycznych obrazach Kamili Stępniak (rocznik 1983) baśniowy świat łączy się z tym zwyczajnym. Mocne, żywe kolory z daleka ściągają wzrok. Pani z tygrysem u boku, trzy panie na latającym dywanie… Artystka wykonała też interesujący, designerski „waflowy” fotel. Paulina Zalewska (rocznik 1981) to dla mnie największe zaskoczenie. Z czarno-białego tła jej obrazów akrylowych i olejnych wyłaniają się kolorowe elementy. Taki magiczny realizm. Marcin Jaszczak (1975) maluje kobiece akty na abstrakcyjnym tle. Te obrazy mają nieco secesyjny klimat. Beata Jarmuż-Socha (1978) robi uabstrakcyjnione kolaże, Natalia Kalisz (1988) we własnej technice tworzy niepokojące czarno-białe wizerunki kobiet, ale też symbolicznych postaci. Obrazy Magdaleny Połasik (rocznik 1980) przypominają nieco witraże (choć tematyka witrażowa nie jest): mocne kolory oddzielone czarnym konturem. A na nich: półnagie kobiety w różnych codziennych sytuacjach i w nietypowych kadrach – jak fotografie, na których nie mieści się cały motyw. Aleksandra Richert (1987) robi bardzo ciekawe tkaniny we własnej technice, z wyciętymi otworkami – w Wytwórni można oglądać „fluo-dywan unikatowy”. Dominik Woźniak (1983) maluje bajkowy świat chochołów, ale to nie jest wesoła bajka. Na obrazach panuje nastrój przypominający dzieła Witolda Wojtkiewicza. Inspirująca jest też małpa (w tytule – „@”) Agnieszki Rudnickiej (1983) – obiekt z żywicy, drutu, siatki i drewna, gdzie tylko pysk jest materialny, reszta wydaje się ulotna jak mgiełka. Znakomicie zlewa się z otoczeniem, wchłania je, co daje niesamowity efekt.

Artykuł: http://www.e-kalejdoskop.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx? pageid=6&mid=13&itemid=4374&fb_action_ids=10204398474388806&fb_action_types=og.comments&fb_sour 

Wystawa "Elanie"/25 kwietnia, 2014/Urząd Miasta w Łodzi, Galeria 87

artykuł: http://www.e-kalejdoskop.pl/odzka-sztuka.aspx 

"ELanie” - wystawa w Galerii 87. Prezentowane są obrazy i rzeźby pochodzące z kolekcji Dariusza i Anny Majdas reprezentujące sztukę współczesną, przede wszystkim łódzkich artystów najmłodszego pokolenia. W należącej do Urzędu Miasta Łodzi Galerii 87 wystawa zatytułowana „ELanie” zorganizowana przez Stowarzyszenie Artystyczne ELart. Zaprezentowane na niej będą obrazy i rzeźby pochodzące z kolekcji Dariusza i Anny Majdas reprezentujące sztukę współczesną, przede wszystkim łódzkich artystów najmłodszego pokolenia. Do ich zbierania Państwo Majdas przystąpili w 2006 roku zachęceni możliwością udziału w pionierskim programie wdrożonym przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. Jego ideą było umożliwienie kolekcjonerom zapoznanie się z twórczością początkujących malarzy, rzeźbiarzy i grafików, absolwentów łódzkiej ASP. Ich dzieła były prezentowane na Aukcjach Promocyjnych, do których mieli dostęp wszyscy zainteresowani twórcy, reprezentujący najróżnorodniejsze style – od akademickiego realizmu po ekspresyjne abstrakcje. Autorzy kolekcji, korzystając z szerokiego wyboru, wybrali dzieła, które po zestawieniu tworzą przegląd możliwości łódzkiego środowiska plastycznego. Spośród kilkudziesięciu wybranych artystów wielu obecnie cieszy się dużą popularnością na polskim rynku sztuki. Obrazy Magdaleny Połacik, Kamili Stępniak, Sylwii Szyszkowskiej-Sitarek, Wojciecha Piekarskiego, Dominika Woźniaka, Pauliny Zalewskiej i innych goszczą często na aukcjach nie tylko w Łodzi ale także w Warszawie, Sopocie i Krakowie. Ale to w kolekcji państwa Majdasów znajdują się najwcześniejsze ich dzieła, dokumentujące rozwój karier artystycznych. Wystawie towarzyszy katalog zawierający ok. 100 barwnych reprodukcji dzieł. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, Rektor Akademii Sztuk Pięknych - prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz została objęta patronatami medialnymi przez portal Artinfo.pl, Dziennik Łódzki, TVP Łódź, TV TOYA, Wytwórnię TOYA, Hotel Double Tree by Hilton, Radio Łódź i program Młodzi w Łodzi.

Katalog wystawy: http://ryneksztuki.eu/images/stories/Wystawy/elanie-katalog-wystawy.pdf

Wystawa "Urbino z wiszącego ogrodu"/08 luty, 2007/Miejska Galeria Sztuki, Galeria Bałucka w Łodzi

Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO ŁODZI
 
Łódzka ASP nawiązała bardzo owocną współpracę z Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS we włoskim Urbino. Wakacyjny pobyt grupy naszych studentek i ich opiekunów w renesansowym włoskim miasteczku zaowocował pracami, które obecnie pokazywane są łódzkiej publiczności. Naturalną inspiracją i tematem była dla nich bajkowa architektura Urbino, stąd tytuł ekspozycji: Urbino z Wiszącego Ogrodu
W wystawie bierze udział sześć studentek IV roku, które uczestniczyły w 2006 roku w warsztatach w Urbino (Małgorzata Filarska, Magdalena Kacperska, Magdalena Lauk, Monika Murawska, Beata Urbańska, Agata Wodzińska i Paulina Zalewska), dwoje ich opiekunów artystycznych (prof. Krzysztof Wawrzyniak i asyst. Alicja Habisiak-Matczak), a także prowadzący w Urbino w 2005 roku kurs dla grafików prof. Andrzej Bartczak. Co oczywiste, prace pedagogów wyróżniają się biegłością techniczną iartystyczną dojrzałością. Młode adeptki nadrabiają świeżością pomysłów i wrażliwością. Najciekawsza wydaje się propozycjaMagdaleny Kacperskiej, która z płaszczyzn płaskiego koloru buduje w swych linorytach architektoniczne wariacje na temat przerstrzeni. Syntetyczna, wyrazista forma podkreślona jest intrygującymi rozwiązaniami kolorystycznymi. Ciekawe są też subtelne akwatintyMałgorzaty Filarskiej, poetycko portretujące zakamarki Urbino. O obu młodych artystkach na pewno jeszcze usłyszymy.
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
 

 

Urbino I, wymiary: 21,0 cm. x 30,0 cm., technika: akwatinta / 2006